Tasarruf Ustası

Bir adam evinde bir sorundan şikâyetçiydi. Yerdeki döşemeler gıcırdıyordu. Birçok usta çağırdı ama hiçbirisi gıcırdamayı kesemedi. Bir gün yakınlarından biri ona iyi bir usta tavsiye etti. Usta odada dolaşıp gıcırtıyı dinledi. Tek tek tahtaları yokladı ve sonra alet kutusundan bir çivi çıkardı. Çiviyi çaktı ve gıcırtı bir anda kesildi. Ev sahibi mutluluk içinde borcunun ne kadar olduğunu sordu. Usta 100 lira diye cevap verdi. Ev sahibi, “Ama tek bir çivi çaktınız, diğer ustalar 10 lira almıştı” diye itiraz etti. Usta gülümseyerek şöyle cevap verdi: “Çekiçle vurmak 10 lira; çekici nereye vuracağını bilmek 90.”

 

Her işin ustası olduğu gibi tasarrufun da ustası vardır. Tasarruf ustası çekici nereye vuracağını yani parasını nasıl harcayacağını iyi bilir. 100 lirası varsa onu şimdi harcayayım mı, yoksa biriktireyim mi diye düşünür. Bugün tasarruf ettiği paranın yatarımla seneye daha da büyüyeceğini bilir. Bir gün daha önemli bir ihtiyacını karşılayacağını, ya da ihtiyacı olan bir yakınına borç olarak vereceğini düşünür.

 

Haydi öyleyse! Tasarruf ustası olmak hiç de zor değil. Çekici nereye vuracağınızı öğrenmek istiyorsanız bizi izlemeye sürdürün!