Popcorn’u kim sevmez!..

Her zaman küçük kurallar küçük tasarrufları, küçük tasarruflar da geleceğinizi yaratır. Şimdi düşünün, sinemaya gittiniz ve uzun süredir beklediğiniz filmi zevkle seyretmeyi planlıyorsunuz. Öyleyse küçük bir ayrıntıyı da unutmamak gerekir; Popcorn!

 

Büfeye yaklaştınız ve küçük boy popcorn’un 5 lira, büyük boy popcorn’un 6 lira olduğunu gördünüz. Hangisini almalıyım diye düşünürken aklınızı daha önce aldığınız moral bozucu bir kararınız geldi. İçinizden size şöyle fısıldayan birini işittiniz: “Tasarruf yapıyorsun, popcorn almamalısın!”

 

Oldukça zor bir an ve ne karar vereceğinizi bilemiyorsunuz. Tasarruf mu yapmalısınız, yoksa uzun süredir beklediğiniz bu filmi bir popcorn alarak daha zevkli mi seyretmelisiniz. Aslında vereceğiniz kararı oldukça kolay bulabilirsiniz. Gelecekte daha mutlu ve varlıklı biri kişi olmak istemeniz, bugün mutsuz bir kişi olacağınız anlamına gelmez. Gelecekte mutlu ve varlıklı biri olmak için bugün tüm zevklerinizi ertelemeniz anlamına da gelmez. Yapmanız gereken büfeye gidip küçük boy bir popcorn almaktır. Peki tasarruf bunun neresinde diye düşünebilirsiniz. Sahi neresinde?..

 

Bir dakika tasarruf yapma kararı almadığınız düşünün. Emin olun ki bu filmi seyretmeden önce büyük boy popcorn alacaktınız. Hatta belki 2 paket. İşte tasarruf buradadır. O kadar fazla popcorn yemenin size bir faydası olmayacağı da açıktır üstelik. Küçük boy popcorn alarak 1 lira tasarruf yaptınız veya belki daha fazlası. Hem de filmi popcorn keyfi ile seyretme fırsatı yarattınız. Küçük bir kural koyarak küçük bir tasarruf yapmış oldunuz. Gün boyunca, ay boyunca ya da yıl boyunca böyle ne çok kez sinemaya gidiyoruz değil mi?.. Ya da zevk alalım diye çoğu gereksiz derecede abartılı ne çok şey yapıyoruz, öyle değil mi?..

 

Belki şu sözleri de hatırlayacaksanız:

 

“Dolmuşa mı binilir şimdi, sıkış tıkış… Taksiye biner gideriz!”

 

“Hiç uğraşamam, benden daha mı değerli!”

 

“Hepsini şu karttan çekelim!”

 

“Alıyorum, ne kadar?”

 

Hatırladınız değil mi?.. İşte yapmanız gereken küçük bir kural koymak ve küçük tasarruflar yaratmak. Eminiz bu tasarruflar bir yılda binlerce liralara ulaşacaktır.

 

Ne dersiniz?..

 

Haydi öyleyse!.. 1 lira tasarruf yapmanın tam zamanı!