Küçük harcamalarımı kesersem kendimi mutsuz hissederim!

Gün boyunca yaptığımız küçük harcamaların mutluluğumuzun kaynağı olduğuna inanırız. İçtiğimiz kahvenin, okuduğumuz derginin, bir dondurma daha fazla yemenin bizim için vazgeçilmez olduğunu düşünürüz. Hal böyle olunca da biriktirecek paramızın kalmadığını görürüz. Fakat emin olun gerçek hiç de öyle değildir. Gün boyu yaptığınız küçük harcamaları keserseniz kendinizi mutsuz hissedeceğinizi düşünmeyin. Gereksiz küçük harcamalarınızın bir kısmını tasarrufa ayırırsanız, hayatınızda 5 büyük değişimin olduğunu göreceksiniz. Nasıl mı?

 

1- Basitleşen hayatınızın daha yönetilebilir olduğunu fark edeceksiniz. Mutluluk avcısı gibi sürekli onu mu alsam, bunu mu alsam diye düşünmeyerek daha az stres yaşadığınızı göreceksiniz.

 

2- Satın aldığınız birçok küçük şeye zaman ayırarak odaklanmak zorundasınızdır. Ne kadar çok şey satın alırsanız enerjinizi o kadar çok şeye yönetiyorsunuz demektir. Eğer tasarruf yapmaya başlar ve hayatınıza daha az şey sokarsanız, kendinizi birçok az önemli şeyle tüketmek yerine, önemli şeylere odaklanmış bulursunuz. O zaman da hayat enerjinizin nasıl yükseldiğini fark eder ve yaşamın anlamını değişik bir açıdan görmüş olursunuz.

 

3- Her şeyi birden yapmak yerine gerçekten önemli şeylere odaklanarak kendinize önemli görevler için zaman yaratırsınız.

 

4- Birçok küçük şeyle uğraşarak küçük başarılar elde etmek yerine daha az şeye odaklanarak büyük başarılar elde edersiniz.

 

5- Harcamalarınıza belli kurallar koyarak başkalarına varlıklarınızın ne kadar değerli olduğunu göstererek örnek olursunuz.

 

İşte, küçük gereksiz harcamalarınızın bir kısmını tasarrufa ayırmanızın size getireceği değişiklikler.

 

Haydi öyleyse, kendimizi mutlu hissetmek için küçük bir değişiklik yapalım!