Gelecek kışı yakıt parası ödemeden geçirmeye ne dersiniz?

Eminiz birçok yerde şu uyarıyı görmüşsünüzdür: “Sadece kullandığınız odaları ısıtarak tasarruf yapabilirsiniz!” Yine eminiz ki birçok kez şöyle düşünmüşsünüzdür: “Tamam biliyoruz ama bunlar küçük şeyler; bunlarla tasarruf olmaz!”

 

Belki de haklı olabilirsiniz ama yine de birkaç saniyenizi ayırmanızı rica edeceğiz.

 

Diyelim ki her ay 200 lira yakıt parası ödüyorsunuz. Kışın dört ay sürdüğünü varsayarsak yıllık yakıt gideriniz 800 lira eder. Keşke bu parayı ödemesek değil mi? Kim istemez?.. Acaba bu mümkün olabilir mi?

 

Diyelim ki evinizin üç odası var ve iki odasını kışın kullanmıyorsunuz. Eğer bu iki odadaki radyatörleri kapatır, yatak odanızı sadece uyku öncesinde ısınsın diye açarsanız ve sonra da tüm radyatörleri sabaha kadar kapatırsanız aylık faturanız 100 liradan fazla gelmeyecektir. İnanmazsanız deneyip görün! Böylece dört aylık kış boyunca 400 lira tasarruf sağlayabilirsiniz. İki yılda 800 lira…

 

Peki bu kadar küçük tasarruf ne işe yarar derseniz hemen söyleyelim. Eğer iki yıl tasarruf yaparsanız üçüncü yıl yakıt parası ödememiş olursunuz. Biriktirdiğiniz 800 lira o yılki ısınma faturanızı ödemeye yetecektir. Ne dersiniz sizce bu hesap hatalı olabilir mi?

 

İsterseniz bu küçük tasarrufları bir finansal kuruluşa götürüp hesap açabilirsiniz. Açılan hesaba yapacağınız düzenli ödemeler ile küçük tasarruflarınız artarak yatırımı dönüşebilir. İleride sizi üşütmeyecek bir yatırıma…

 

Size “Radyatörleri kısın!” demiyoruz; sadece gelecek kışı yakıt parası ödemeden geçirmeye davet ediyoruz. Haydi öyleyse!