Biriktirmeye nasıl başlayacağım?

İşte en önemli soru budur: “Biriktirmeye nasıl başlayacağım?” Çünkü içinizde size engel olan bir şeyler olduğunu düşünüyorsunuz ve bir türlü başlayamıyorsunuz. Gelin küçük bir zamanda yolculuk yapalım ve çocukluk günlerimize gidelim…

 

Çocukluğunuzda nasıl para biriktirdiğinizi hatırlıyor musunuz? O zamanlar pek fark etmediğiniz altın bir kurala sahiptiniz. Belki de ekonomi tarihinin en önemli altın kuralını daha çocukken uygulamaya başlamıştınız. Üstelik hiçbir profesyonel danışman desteği almadan veya herhangi bir kitap okumadan. Tamamen içinizden gelen sesle o altın kuralı bulmuştunuz. Hatırlayabildiniz mi?

 

Şimdi birçoklarının bulamadığı o altın kuralın ne olduğunu merak ettiniz değil mi? Şimdi hatırlayacaksınız: Çocukken para biriktirmezdiniz!

 

Şaşırdınız mı?.. Şaşırmayın çünkü bitmedi. Evet, çocukken para biriktirmezdiniz; çocukken oyuncak almak için para biriktirirdiniz. “Para biriktirmek” ile “oyuncak almak için para biriktirmenin” aynı şey olmadığını bugün öğrendiyseniz altın kuralı da öğrenmişsiniz demektir. Altın kural para biriktirmenin bir amaç için yapılabileceği gerçeğidir. Amaç belirlemeden tasarruf yapmak gerçekten çok zor bir iştir. Rejim yapmanın zor geldiği zamanlarda giyeceğimiz güzel mayoyu hayal etmek bu yüzdendir.

 

Şimdi hatırladınız, değil mi? Çok beğendiğimiz ve rüyalarımıza giren o oyuncağı almak için harçlıklarımızın arta kalan küçücük kısımlarını bir köşeye ayırırdık ve sonunda kesinlikle başarırdık. Yani o oyuncağa sahip olurduk.

 

Bugün bu azmi büyüdükçe kaybettiğini düşünenler varsa, hata yapıyor olduklarını söyleyebiliriz. Kaybetmediniz! Yapmanız gereken tek şey gelecekte sahip olmayı istediğiniz oyuncağın hayalini kurmaktır. O güzel ve rahat hayatı düşünerek, gelirinizden arta kalan küçük kısımları ona sahip olana kadar biriktirmek. Emin olun, o oyuncağı almak için azim gösteren o çocuk kadar azimli olduğunuzu göreceksiniz. Tıpkı çocukluğunuzdaki gibi.

 

Haydi öyleyse, güzel bir gelecek için bir amaç belirleyelim! Ne duruyorsunuz?..