“7. Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması İçin Başvuru Dönemi Başladı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), bütçe, birikim ve yatırımın önemi konusunda farkındalık yaratarak, ülkemizde finansal okuryazarlık bilincini sağlamak amacıyla düzenlediği ve bu yıl yedincisini gerçekleştireceği “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmasına başvurular başladı. 26 Nisan’a kadar sürecek başvurular online olarak www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

 

“Kapalı Gişe Yaşamlar” temasıyla yapılacak film yarışmasında “Geleceği keyifli, huzurlu ve güvenli hale getirmenin sırrı”na yanıt aranacak. Dereceye girenlerin toplamda 35.000 TL’ye varan yatırım fonu kazanacağı yarışmanın son başvuru tarihi 26 Nisan 2021.

 

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından 2014 yılından bu yana düzenlenen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmasının yedincisine başvurular 15 Şubat’ta başladı. TSPB’nin bütçe, birikim ve sermaye piyasasında yatırım kavramlarının bireysel ve toplumsal önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği kısa film yarışmasına başvurular 26 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek. Başvurular www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesinden online olarak yapılabilecek.

 

Ödül, toplamda 35.000 TL tutarında yatırım fonu varlık dağılımı
Yarışmada ödül alan birinci filme 12.500 TL, ikinci filme 10.000 TL, üçüncüye ise 7.500 TL tutarında yatırım fonu varlık dağılımı verilecek. Yarışmada, ayrıca 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden Cüneyt Cebenoyan adına da “Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü” verilecek. Özel Jüri Ödülünü kazanan yönetmen ise 5.000 TL değerindeki yatırım fonu varlık dağılımının sahibi olacak. Ayrıca yarışmada ilk 10’a girenler, yarım günlük ‘sinema unsurları’ üzerine konu uzmanıyla yapılacak bir söyleşiye katılma hakkı kazanacak.

 

Bu yıl yedincisi gerçekleşecek “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmasının konusu “Kapalı Gişe Yaşamlar” olacak. Yarışma kapsamında belirlenen 26 kelimeden en az 10 tanesi kullanılarak, 3 dakikayı geçmemek şartıyla yapılması istenen filmlerde, yatırım yaparak geleceği güvence altına almanın öneminin anlatılması bekleniyor.

 

“Sanatın dönüştürücü gücü ile bütçe, birikim ve yatırım bilincini geliştirmeyi hedefliyoruz”

“Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışmasına ilişkin değerlendirmede bulunan TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir büyümenin sağlanması için bütçe, birikim ve yatırım bilincinin genişletilip, güçlendirilmesi gerektiğini hatırlattı. Eraslan, “TSPB olarak ülkemizde; finansal okuryazarlık bilincini geliştirmek için iletişim, eğitim ve etkinliklerimizle çok yönlü faaliyetler gerçekleştiriyoruz. 2014 yılından bu yana her yıl düzenlediğimiz “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması ile de insanların tutum, davranış ve düşüncelerini değiştirmekte güçlü bir role sahip olan sinema ile ülkemizde bütçe, birikim ve yatırım bilincinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Birlik olarak kısa film yarışması ile ülkemizde sermaye piyasasına yatırım bilincinin geliştirilmesinde sanatın toplumsal dönüşümdeki sihirli gücünü yanımıza almaktan çok mutluyuz” dedi. Filmlerin bu yılki temasının “Kapalı Gişe Yaşamlar” olduğunu belirten Eraslan, “Geçen senelerde Türkiye’nin her bölgesinden yoğun ilgi gören yarışmamızı bu sene ‘Geleceği keyifli, huzurlu ve güvenli hale getirmenin sırrı’ sloganıyla düzenliyoruz” diye konuştu. Kısa film yarışmasına olan ilginin bu yıl daha da artmasını arzuladıklarını belirten Eraslan, toplumda bütçe, birikim ve yatırım bilincini geliştirmek için herkesi kısa film yarışmasına katılmaya davet etti.

 

Başvuru için son tarih 26 Nisan
Başvuruların 15 Şubat – 26 Nisan 2021 tarihlerinde kabul edileceği yarışma, yurt içi ve yurt dışından 18 yaşını doldurmuş herkesin katılımına açık. Katılımın ücretsiz olacağı yarışmaya adaylar www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden kayıt oluşturarak başvuru sağlayabilecek. Filmlerin dilinin Türkçe veya Türkçe altyazılı olması ve üç dakikayı geçmemesi gerekiyor.

 

26 kelimeden en az 10 tanesi filmde kullanılacak!
Yarışmaya katılmak için belirlenen aşağıdaki 26 kelimeden en az 10 tanesinin filmde geçmesi gerekiyor:

 

1. Bütçe
2. Birikim
3. Yatırım
4. Birikim ve yatırım hedefi
5. Yaşam süresinin uzaması
6. Hisse senedi yatırım fonu
7. Kitle fonlaması
8. Robo danışmanlık
9. Sürdürülebilirliğin finansmanı
10. Etki yatırımları
11. Gelecek ve risk
12. Finansal planlama
13. Emeklilik
14. Portföy ve portföy dağılımı
15. Yatırım vadesi (kısa, orta, uzun)
16. Pay (hisse)
17. Borçlanma aracı yatırım fonu
18. Tahvil
19. Kira sertifikası
20. Bireysel emeklilik
21. Aracı kurum
22. Portföy yönetim şirketi
23. Banka
24. Yatırım danışmanı
25. Sosyal medya dolandırıcılığı / tehlikeleri
26. Kadınların finansal okuryazarlığı

 

Filmler dört jüri ekibi tarafından değerlendirilecek
Bu yılki filmler oluşturulan ana jüri, TSPB jürisi, sektör jürisi ve halk jürisi tarafından değerlendirilecek. Ana jüride; Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Kurgu Atölyesi, Belgesel Film Yapımı ve Kurmaca Film Yapımı konusunda ders veren Alp Birol, Sinema Yazarları Derneği Başkanı ve sinema yazar ve eleştirmeni Murat Özer, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel ile Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Vardan yer alacak.