Türkiye’de Bir İlk: “FİNDEKS” – 5 Kolay Adımda Finansal İtibarımı Nasıl Yönetirim?

Findeks nedir? Findeks tüketicilerin finansal itibarlarını yansıtmaya yarayan bir uygulamadır. Findeks sayesinde bireyler ve şirketler kredi notlarını öğrenebilir ve bu sayede finansal itibarlarını yönetebilir.

 

Findeks ne işe yarar? Findeks borç almak isteyen kişiler ile kredi sağlayan banka, kredi kartı şirketi gibi finansal kuruluşlar arasında bir nevi kolaylaştırıcı görevi görür. Tüketiciler ev, ihtiyaç kredisi gibi ürünler almak isteyebilecekleri bankalar tarafından nasıl görüldüklerini Findeks’i kullanarak anlayabilir. Kişinin daha önceden ödemelerini ne titizlikle yaptığı finansal kuruluşlar için önemlidir. Bununla beraber tüketicilerin hali hazırda sahip olduğu borçlar da risk açısından önemli bir kriterdir. Yüksek Findeks notu olan tüketicilere finansal kuruluşlar daha yüksek miktar kredi ve daha düşük faiz sunabilir.

 

Findeks raporunda neler vardır? Findeks raporu kişinin finansal karnesidir. Raporda kişinin son 5 yıl içerisinde kullandığı tüm finansal ürünlerin kaydı bulunur. Bununla beraber mevcut toplam kredi limitleri ile borçları da yansıtılır. Bu rapor kişiler için olduğu gibi şirketler için de hazırlanabilir.

 

Findeks notu nedir? Findeks notu, tüm finansal rapor dökümünü incelemeye gerek kalmaksızın tek bir sayı ile kişinin finansal itibarını yansıtmaya yarayan araçtır. Findeks kredi notu 1 ile 1900 arasında değişir. Son 5 yıl içerisinde kredili mevduat, kredi kartı gibi kredili ürünlere sahip olmamış tüketicilerin Findeks notu bulunmaz. Findeks notu, ücret karşılığı Findeks’in kendi web sitesinden alınabildiği gibi bankaların internet şubeleri üzerinden de edinilebilir.

 

Findeks nasıl hesaplanır? Her ay güncellenen Findeks notu aşağıdaki bileşenlere göre hesaplanır.

 

Bileşen Değer
Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
Yeni Kredi Arayışı %20
Kredi Kullanım Yoğunluğu %15
Diğer %10

 

5 Kolay Adımda Findeks Notumu Nasıl Arttırabilirim?

 

1 – Ödemelerinizi Zamanında Yapın: Findeks kredi notunu en olumsuz etkileyen faktör aldığımız kredilerin ödenmemesi veya geç ödenmesidir. Rahatlıkla ve sistemli olarak geri ödeyemeyeceğimizi düşündüğümüz borçları almaktan mutlaka kaçınmalıyız. Bireysel kredi ödeme alışkanlıkları notunuzun %30’unu oluşturuyor.

 

2 – Kredi Kartlarınızı Limitine Kadar Kullanmayın: Finansal kuruluşlar kredi kartlarımız için gelirimize bağlı olarak uygun bir limit belirler. Ancak bu durum limiti sonuna kadar kullanmamız gerektiği anlamına gelmez. Hatta ne kadar az kredi kullanırsak notumuz için o kadar iyi olur. Bize tahsis edilen limitin altında kredi kullanmamız kredi notumuzu olumlu etkiler. Mevcut hesaplarınız ve borçlarınızın durumu notunuzun %25’ini belirliyor.

 

3 – Kredi Başvuruları Çok Masum Değil: Yaptığımız kredi başvurularının kredi notumuzu olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz? Findeks, yeni ve sıklıkla yapılan kredi başvurularını olumsuz olarak değerlendiriyor. Yani eğer pek çok bankaya kredi başvurusunda bulunduysak, bu durum krediye çok muhtaç olduğumuz şeklinde yorumlanıyor. Kredi başvurularını sıklıkla yapmamalı, daha çok var olan kredi olanaklarını kullanmayı tercih etmeliyiz. Yeni kredi başvuruları notunuzun %20’sini etkiliyor.

 

4 – Kredi Kullanım Sıklığı Findeks Notuna Yansıyor: Findeks’in değerlendirme yapabilmesi için tüketiciler tarafından kredi kullanılmış olması gerekiyor. Kredili ürün kullanan ve ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştiren kişilerin Findeks notu hiç kredili ürün kullanmayan kişilere oranla daha yüksek olabilir. Gene de sadece kredi notu oluşturmak için kredi kullanmak doğru olmayabilir. Kredi kullanım yoğunluğu notunuzun %15’ini oluşturuyor.

 

5 – Borç Gene Borçtur: İyi bir kredi notu faydalı bir referans olabilir. Findeks sayesinde finansal itibarımızı daha kolay yönetebiliriz. Ancak bu hemen gidip kredi almamız gerektiği anlamına gelmemeli. Kredi kullandığımızda şimdi alacağımız mal ve hizmetler için ileri bir tarihte ödeme yapacağımızın taahhüdünü vermiş oluruz. Bu önemli bir risk ve sorumluluk: Gelirlerimiz azalabilir, giderlerimiz artabilir… Borçlarımızı iyi yönetmeyi öğrenmeliyiz ve ihtiyacımız dışında borç kullanmaktan kaçınmalıyız.

 

Onur Salttürk